Zastanawiasz się, jak to możliwe, że niektórzy jedzą wszystko i pozostają szczupli, a Tobie wystarczy mała wpadka i waga skacze? Dlaczego stosując dokładnie tę samą dietę, jedna osoba chudnie szybciej, a drugiej zajmuje to więcej czasu? Pewnie niejednokrotnie słyszałeś o tym, że ktoś ma wolny lub szybki metabolizm. Co to tak właściwie znaczy? Czy wiesz, jak przyspieszyć metabolizm?

Co może wpływać na spowolnienie metabolizmu?

Czujesz się ociężały i masz wrażenie, że tyjesz od samego patrzenia na jedzenie? To może być wina wolnego metabolizmu. Zastanów się, jak wygląda Twoja codzienność. Może warto wprowadzić pewne zmiany? Na obniżenie metabolizmu wpływa przede wszystkim nieodpowiednia dieta. Ponadto, do zwolnienia metabolizmu może przyczyniać się niedobór snu, stres, a także przemęczenie, odwodnienie i brak ruchu.

 

Jak przyspieszyć metabolizm?

  1. Szklanka wody z cytryną po przebudzeniu działa rewelacyjnie! Nie tylko poprawia trawienie, ale również pomaga na zgagę i niestrawność, a także odkwasza organizm, wspomaga układ odpornościowy i odświeża oddech.
  2. Na śniadanie – owsianka lub kasza jaglana. To idealny start dla organizmu. Takie śniadanie jest bogatym źródłem błonnika, białka i minerałów, a także witamin z grupy B.
  3. Jedz mało – ale często. Pamiętaj również o regularności. Nie doprowadzaj do sytuacji głodu – drastyczne skoki cukru to najgorsze, co możesz zrobić dla swojego metabolizmu.
  4. Białko podkręca metabolizm – jego trawienie wymaga zużycia większych ilości energii. Dobrze zatem, aby znajdowało się w każdym posiłku w optymalnej ilości. Uwaga – nie przesadź, za duże ilości białka obciążają wątrobę i nerki.
  5. Woda, woda i jeszcze raz WODA. Choć może wydawać Ci się to trudne – pij minimum 2 litry wody dziennie (i jeszcze więcej, jeśli aktywnie ćwiczysz). Nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu.
  6. Nie zapominaj o regularnym ruchu! Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na przyspieszenie przemiany materii! Postaw zwłaszcza na ćwiczenia aerobowe.
  7. Ogranicz śmieciowe jedzenie, a także używki i alkohol.
  8. Przyprawy. Wiedziałeś, że na przyspieszenie metabolizmu idealne są również odpowiednie przyprawy? Stosuj cynamon, chili, imbir, bazylię, curry, gałkę muszkatołową, oregano, kardamon i kminek.
  9. Wysypiaj się i pozwól sobie na odprężenie. Tylko tyle i aż tyle. Podziękuje Ci za to nie tylko dusza, ale i ciało.

 

Pomysłów na to, jak przyspieszyć metabolizm jest bardzo dużo. Wprowadź je do swojej codzienności i bądź konsekwentny – a już niedługo zauważysz efekty! Chcesz poznać ich jeszcze więcej? Skontaktuj się ze mną: http://pogotowiedieta.pl/kontakt/