Wiele osób rozpoczynających przygodę z treningami zapomina lub umyślnie rezygnuje z rozciągania. To duży błąd. Właściwe rozciąganie powinno być elementem każdego intensywnego wysiłku fizycznego. Dlaczego rozciąganie jest tak ważne?

Po co mi rozciąganie?

Rozciąganie powinno być jednym z kluczowych elementów dobrego treningu. Nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale również na jakość ćwiczeń oraz na naszą późniejszą sprawność.

W trakcie treningu mięśnie pracują – kurczą się i rozluźniają na przemian. Stretching na koniec treningu pozwala mięśniom na powrót do stanu naturalnego. Odzyskują one prawidłową długość i łatwiej się regenerują. Rozciąganie to również mniejsza szansa na zakwasy po treningu i większa szansa na wypracowanie pięknej rzeźby ciała. Dzięki rozciąganiu mięśnie staną się smuklejsze, zwiększy się ich ukrwienie i odżywienie, a także zmniejszy napięcie.

Rozciąganie to również idealny sposób na zwiększenie mobilności naszych stawów. Należy pamiętać, że są one narażone na kontuzje, zwłaszcza przy intensywnych treningach – rozciąganie zwiększa ilość mazi w stawach, zwiększa się również elastyczność ścięgien i więzadeł.

 

W treningu liczy się systematyczność i dokładność!

Rozciąganie powinno być elementem składowym każdej aktywności fizycznej. Bądź dokładny, cierpliwy i systematyczny. Na efektywność rozciągania wpływa przede wszystkim systematyczność. Aby osiągnąć efekty, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Należy pamiętać, aby rozciągać nie tylko te mięśnie, które brały udział w treningu. Oczywiście na nich powinniśmy głównie się skupić, jednak warto do stretchingu podejść również globalnie. Ważne jest wyczucie, obserwowanie własnego ciała i sygnałów, jakie daje oraz dostosowanie stretchingu do własnych możliwości.

 

Zaniedbywanie stretchingu

Lenistwo nie popłaca – zwłaszcza w przypadku rozciągania. Zaniedbywanie stretchingu nie tylko realnie zwiększa szanse na powstanie poważnych kontuzji, ale również przyczynia się do powstawania zakwasów. 15-20 minut rozciągania po każdym treningu to inwestycja, która opłaci się w przyszłości.

A tu znajdziesz kontakt do mnie.