Wielu z nas usprawiedliwia dodatkowe kilogramy swoimi genami. Owszem, naukowo potwierdzone są genetyczne skłonności do tycia, jednak nie powinno to stanowić wymówki. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć predyspozycje do otyłości – zacznij działać. Pamiętaj, że na wygląd zewnętrzny składają się nie tylko geny, ale i styl życia. O czym musisz pamiętać?

Preferencje do nadwagi są dziedziczne

Jak to możliwe, że dwie osoby, które jedzą to samo, mogą zupełnie inaczej wyglądać? Dlaczego, prowadząc dokładnie taką samą dietę i aktywność, jedna osoba schudnie dwa kilogramy, a druga przytyje pięć? Skłonność do tycia może być dziedziczona. Możesz odziedziczyć jakość przemiany materii, a także zdolność do wydatkowania energii przy treningach i magazynowania nadmiaru energii w postaci tłuszczu. Niestety, nadwaga i otyłość nie są jedynie problemami natury estetycznej. To również bardzo solidna podstawa do wystąpienia licznych chorób, takich jak cukrzyca, czy choroby serca.

 

Nadwaga? Możesz sprawdzić swoje podejrzenia!

Jeśli w swojej rodzinie obserwujesz dużo osób z nadwagą i masz podejrzenia, że nie jest to kwestia jedynie diety i aktywności – możesz przebadać się w laboratorium. Zwykle do tego typu badań wystarczy wymaz z policzka. W laboratorium genetycznym zostaną wykonane testy na obecność jednego lub kilku wariantów genów odpowiadających za predyspozycje do tycia.

 

Geny to nie wszystko!

Pamiętaj, że największy wpływ na Twoją sylwetkę mają nie geny, a Twój styl życia. Na otyłość, którą obserwuje się u większości osób wpływają interakcje geny-środowisko. Problemy z wagą to nie tylko materiał genetyczny. To również sposób odżywiania, aktywność, czynniki psychologiczne i środowiskowe. Jeśli podejrzewasz predyspozycje genetyczne do tycia – bądź czujny.

Nie traktuj tej informacji, jako wymówki – a jako motywację do tego, by żyć zdrowiej. Zacznij działać. Postaw na zdrowe odżywianie i ruch. Zmień złe nawyki i zastąp je prawidłowymi. Geny mogą utrudniać odchudzanie, jednak to nie znaczy, że jesteś skazany na porażkę.  Nie musisz mieć nadwagi, tylko dlatego, że masz do niej predyspozycje.

 

Zawsze możesz poprosić o wsparcie

Jak tego dokonać? Po prostu napisz do mnie.