Dieta wątrobowa to lekkostrawna i niskotłuszczowa dieta lecznicza stosowana głównie w przypadku schorzeń wątroby, trzustki, pęcherza i jelita grubego. Wspomaga trawienie i regenerację chorych narządów, a także wpływa na spadek wagi. Czy to dobry pomysł na odchudzanie?

Na czym polega dieta wątrobowa?

Jadłospis tego rodzaju diety w głównej mierze opiera się na ograniczeniu tłuszczów (zwłaszcza zwierzęcych) i spożywaniu pokarmów bogatych w dobrej jakości, lekkostrawne białka i węglowodany.

W potrawach nie może oczywiście być miejsca również na alkohol i inne używki. W czasie trwania diety wątrobowej spożywamy większą ilość (4-6) posiłków, które oczywiście będą mniejsze niż „tradycyjne porcje”. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób odciążana jest trzustka i wątroba. Posiłki nie powinny być smażone – dopuszcza się natomiast takie przygotowywane na parze, duszone lub pieczone.

 

Efekty stosowania diety wątrobowej

Głównym efektem prawidłowo prowadzonej diety jest poprawa funkcjonowania narządów takich jak wątroba czy trzustka. Dieta niskotłuszczowa pomaga uzupełnić wszelkie niedobory żywieniowe, polepsza trawienie, a także wchłanianie cennych składników odżywczych. Wiąże się to bezpośrednio również z poprawią ogólnego zdrowia, samopoczucia, a także stanu włosów, skóry i paznokci. Widocznym efektem jest także utrata wagi, co związane jest ze zmniejszonym spożywaniem tłustych i ciężkostrawnych pokarmów.

 

Czy dieta niskotłuszczowa to dobry pomysł na odchudzanie?

Dieta niskotłuszczowa jest przede wszystkim dietą o charakterze leczniczym. Wspomaga regenerację chorych narządów i pomaga w oczyszczaniu organizmu. Efektem ubocznym jest również oczywiście utrata wagi. Dieta pomaga wypracować zdrowe nawyki i pozytywnie wpływa na metabolizm. Jak do każdej diety należy oczywiście podejść do niej z głową.

Musimy mieć świadomość tego, że tłuszcze są niezbędne w prawidłowo zbilansowanej diecie – bez nich mielibyśmy problem z prawidłowym wchłanianiem witamin E, A, D i K. Pamiętajmy, że istnieje wiele „dobrych tłuszczy”, z których nie powinniśmy rezygnować, tylko jeść je z głową. Ponadto uważajmy również na niebezpieczną pułapkę cukrów prostych, których spożycie może gwałtownie wzrosnąć przy nieprawidłowym stosowaniu diety niskotłuszczowej.

 

Potrzebujesz diety, która spełni Twoje oczekiwania?

A może chcesz się dowiedzieć więcej na temat różnych sposób efektywnego żywienia? Wystarczy, że skontaktujesz się ze mną, a z przyjemnością Ci pomogę. Porad dietetycznych udzielał zarówno na żywo, telefonicznie, jak i online, dlatego odległość nie jest dla mnie żadną przeszkodą. Jeśli pochodzisz z Łodzi, Wrocławia, Gdańska, Rzeszowa, a nawet Białegostoku – napisz do mnie i zyskaj dietę, która zmieni Twoje ciało.