Dieta dr Dąbrowskiej znana jest również jako dieta warzywno-owocowa. Jest to forma głodówki leczniczej, która ma pomagać w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i nagromadzonych przez lata toksyn. Ze względu na dość ograniczony jadłospis efektem ubocznym w diecie warzywno-owocowej jest utrata kilogramów.

Dieta dr Dąbrowskiej – założenia i efekty

Założeniem diety dr Dąbrowskiej jest zmuszenie organizmu do wydalania toksyn i nagromadzonej wody, a także do korzystania z własnych zapasów. Efektem tej diety, poza wyraźną utratą wagi, ma być również oczyszczenie organizmu z nagromadzonych przez lata toksyn, co w konsekwencji prowadzić ma do poprawienia ogólnego stanu zdrowia. Zwolennicy diety warzywno-owocowej mówią również o poprawieniu jakości snu, podniesieniu energii życiowej i zwiększeniu sprawności umysłowej.

 

Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Dieta warzywno-owocowa składa się z dwóch etapów – oba są bardzo ważne. W pierwszym etapie można jeść tylko określone warzywa niskoskrobiowe oraz owoce niskocukrowe. To właśnie w tej części organizm oczyszcza się z toksyn, a waga mocno spada. Drugim, bardzo istotnym etapem jest czas wychodzenia z diety – powoli rozszerza się jadłospis o inne, zdrowe produkty.

Standardowo dieta pani doktor trwa 14 dni, jednak w niektórych przypadkach, po konsultacji z lekarzem przedłuża się ją do kilku tygodni.

 

Czy dieta warzywno-owocowa to dobry pomysł na odchudzanie?

Dieta warzywno-owocowa nie jest typową „dietą”. Można powiedzieć, że to bardziej post zdrowotny (dieta oczyszczająca), w którym utrata wagi jest efektem ubocznym, a nie głównym założeniem. Musimy pamiętać, że schudnąć to dopiero połowa (łatwiejsza połowa) sukcesu. Prawdziwą sztuką jest utrzymać wagę.

Dieta dr Dąbrowskiej z założenia jest bardzo restrykcyjna. Jak większość diet tego typu może prowadzić do spowolnienia przemiany materii (organizm zaczyna się bronić i przestawia się na tryb „oszczędny”), co natomiast może prowadzić w konsekwencji do mocnego efektu jojo. Restrykcyjne, niskokaloryczne diety są sporym obciążeniem dla organizmu i mogą być przyczyną dodatkowych problemów zdrowotnych, dlatego jeśli już ktoś decyduje się na dietę owocowo-warzywną, powinien to robić z głową i pod kontrolą lekarza.

 

Chcesz poznać inne sposoby i dobrać dietę idealną dla siebie?

Skontaktuj się ze mną, a przygotuję dla Ciebie jadłospis, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele. Nie ważne z jakiego miasta jesteś (Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Krakowa, czy jakiegokolwiek innego).