Zgrabna sylwetka, 15 kg pozostawionych w przeszłości, zmiana szafy i całego życia, „to zasługa diety Dukana” – mówi z dumą Pani Nowak. Wysokobiałkowa dieta ma wielu zwolenników, ale nie brakuje też tych, którzy mają do niej ograniczone zaufanie i dostrzegają jej niedoskonałości. Opracował ją francuski lekarz – Pierre Dukan, który dzięki niej zyskał sławę na całym świecie. Czy słusznie dieta białkowa jest uznawana za skuteczny i zdrowy sposób na pozbycie się niechcianych kilogramów?

Szybki spadek wady, szybkie rezultaty

To akurat prawda i chyba ta zawrotna szybkość przekonuje wiele osób, które decydują się na dietę Dukana. Dostarczając dużej ilości białka naszemu organizmowi, „zmuszamy” go jednocześnie do sięgania do swoich zapasów, co przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej.

Białko daje uczucie sytości, a zatem w przypadku dostarczania go w większej ilości, niż wynosi nasze zapotrzebowanie, nie odczuwamy głodu, możemy więc zjeść mniej, a to sprzyja chudnięciu. Ponadto, białko przyśpiesza metabolizm, który może wzrosnąć nawet o 10%.

 

Dieta Dukana nie jest idealna

Wydawałoby się zatem, że dieta białkowa stanowi doskonały sposób na szczupłą sylwetkę. Owszem, efekty mogą być spektakularne, jednak bardzo często kosztem naszego zdrowia. Podczas diety spożywamy dużo więcej białka, niż wskazują normy zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia. To przyczynia się do wystąpienia problemów zdrowotnych. Przede wszystkim istnieje ryzyko zaburzenia pracy nerek i wątroby. Może pojawić się także długo utrzymujące się uczucie zmęczenia oraz zaparcia.

Wybierając dietę białkową, trzeba więc mieć pewność, że jesteśmy zdrowi, a w trakcie jej stosowania konieczne są regularne badania. Dieta Dukana nie jest więc idealna. Bardzo często szczupłą sylwetkę osiąga się kosztem własnego zdrowia.

 

Białko (serwatka i inne) – nie tylko nim człowiek żyje

Najlepsza dieta to dieta zbilansowana, która dostarcza organizmowi WSZYSTKICH składników odżywczych. W diecie białkowej ograniczona zostaje znacząco ilość węglowodanów, tłuszczów również, ale w znacznie mniejszym stopniu. To przyczynia się do problemów z koncentracją, pogorszeniem się wyglądu skóry i spadku energii. Ponadto, przy długim czasie stosowania diety pojawia się niedobór witamin, które są przede wszystkim w warzywach i owocach, a tych na diecie Dukana brakuje.

Każdy organizm powinniśmy rozpatrywać indywidulanie, jesteśmy inni, mamy zróżnicowane zapotrzebowanie na składniki odżywcze i w inny sposób reagujemy na zmiany w diecie. Dieta białkowa pozbawia nas węglowodanów, tłuszczów i witamin, tego, co jest nam niezbędne. Zawsze lepszym rozwiązaniem jest dieta zbilansowana, indywidualna, przygotowana dla Ciebie z uwzględnieniem tylko Twoich potrzeb.

 

Potrzebujesz właśnie takiej zbilansowanej diety?

Skontaktuj się ze mną, a przygotuje dla Ciebie idealny jadłospis z uwzględnieniem Twoich potrzeb, predyspozycji oraz Twoich celów.