Wyobraź sobie, że odchudzasz się, ale masz przyzwolenie na słodycze, tłuste potrawy, ulubione zachcianki. Nierealne? Według wielu ekspertów, cheat day, czyli oszukany dzień, podczas którego możemy sobie zwyczajnie odpuścić i pozwolić na pokusy… to sposób na skuteczne odchudzanie! Czy faktycznie cheat day ma sens?

Zalety Cheat Day

Wielu odchudzających się traktuje Cheat Day, jako nagrodę za rygorystyczne przestrzeganie założeń diety i ćwiczeń. Częściowe odejście od zakazów daje więcej motywacji do dalszej walki. Co więcej – wizja zbliżającego się Cheat Day pomaga uniknąć zachcianek przez cały tydzień – bo przecież już niedługo, zupełnie legalnie i bez wyrzutów sumienia będziesz mógł zjeść, co tylko będziesz chciał. Jeśli w Cheat Day najesz się czekoladą – nie będzie Cię do niej tak bardzo ciągnąć kolejnego dnia.

Cheat Day to głównie psychologia. To sposób na regenerację, odpoczynek i relaks.

 

Wady tego rozwiązania

Cheat Day nie jest niestety dla każdego. To ryzykowny sposób – zwłaszcza dla osób, które nie panują nad dietą. Łatwo bowiem dać się ponieść folgowaniu sobie i obudzić się…miesiąc później – z kilogramami na plusie, nie na minusie. Musisz również pamiętać o tym, że po tygodniu ograniczania kalorii, jeden dzień luzu może skończyć się porządnymi problemami trawiennymi, niestrawnością, bólem brzucha, a także nudnościami i wymiotami.

 

Oszukiwać w diecie, czy nie?

Organizmu nie oszukasz. Możesz natomiast chwilowo oszukać umysł. Zastanów się tylko, czy Twoja „silna wola” jest rzeczywiście na tyle silna, by z Cheat Day nie zrobiło się Cheat Life. Pamiętaj, że dieta to nie tylko „czas odchudzania”. To zmiana nawyków żywieniowych na całe życie. Może zamiast wprowadzać oszukane dni, warto nauczyć się gotować tak, by nie były nam one potrzebne? Eksperymentuj – próbuj nowych przepisów, wprowadzaj zamienniki. Nawet pizzę można zrobić zdrową i dietetyczną. Zostaw sobie „Cheat zapas” na wizyty u rodziny, wyjścia ze znajomymi – od jednego ciasta babci świat się nie zawali. Zwłaszcza, jeśli do codziennej diety będziesz podchodzić świadomie.

 

Znajdę rozwiązanie najlepsze dla Ciebie!

Wystarczy, że do mnie napiszesz.